Finansowy czy operacyjny – w poszukiwaniu idealnego leasingu?

Gdy zapadnie już decyzja o tym, że zdecydowaliśmy się na leasing samochodowy, musimy odpowiedzieć sobie także na kilka innych pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy tego, jaki rodzaj leasingu będzie najbardziej atrakcyjny w naszej sytuacji.

Finansowy czy operacyjny - w poszukiwaniu idealnego leasingu?

Operacyjny, czy finansowy?

Pytanie o to, na jaki rodzaj leasingu najlepiej jest się decydować, często budzi zaskoczenie. Co jednak charakterystyczne, nie wynika ono z tego, że właściciele firm podchodzą do tej kwestii w sposób bezrefleksyjny. Przeciwnie, mamy do czynienia z osobami, które nigdy nie spieszą się z podjęciem decyzji, gdy jednak mówią o leasingu, zwykle, niejako z samej definicji, mają na myśli jego operacyjną odmianę. Określenie leasing operacyjny jest zatem stosowane po to, aby opisać sytuację, w której przedmiot leasingu (w naszym przypadku samochód) jest amortyzowany przez leasingodawcę. Taka konstrukcja sprawia, że leasingodawca nie ma problemu z wrzuceniem sobie w koszty wszelkich opłat związanych z leasingiem. Rozwiązanie takie cieszy się dużym powodzeniem przede wszystkim dlatego, że jest tańsze niż leasing finansowy.

Kiedy leasing finansowy ma sens?

Czy jednak oznacza to, że finansowy leasing samochodu nigdy nie może być uznawany za atrakcyjny? Okazuje się, że taki scenariusz nie jest wcale aż tak rzadki. Z jego większą atrakcyjnością mamy do czynienia między innymi wówczas, gdy od razu chcemy odliczyć cały VAT, gdy od samego początku chcemy być właścicielem przedmiotu leasingu, gdy mamy do czynienia z przedmiotem leasingu, którego VAT jest inny niż typowe 23 procent (tak jest choćby w przypadku aut używanych kupowanych na fakturę) oraz wtedy, gdy firma leasingowa jest zainteresowana współpracą z konkretną firmą jedynie wtedy, gdy ta zdecyduje się na leasing finansowy. Trudno jednak nie zauważyć, że z takimi sytuacjami mamy do czynienia stosunkowo rzadko. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj leasingu jest bardziej opłacalny w naszym przypadku, z pewnością z pomocą przyjdą nam kalkulatory. Zawsze też warto skorzystać ze specjalistycznego wsparcia.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *